Internetowe Forum Policyjne

Glino Pomóż sobie sam... ! 

logo
. Witamy na Internetowym Forum Policyjnym  !    
.
.
.
Menu główne
Strona Główna
Forum
Regulamin i RODO
Przepisy dla policjantów
Dodaj news
Do pobrania
Linki WWW
Bank Niebieskiej Krwi
IFP Pomaga
Czat IFP
Szukaj
Księga Pamięci

Zaloguj

Nie masz jeszcze konta? Możesz je założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał dodatkowe przywileje jak np. konfigurowanie wyglądu strony, wysyłanie komentarzy z twoim imieniem i wiele innych.

Problemy z logowaniem?

Szukaj

.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
adammadaOffline
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 21 Cze 2008 - 18:24

Zawód: Programista
Status: Offline
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... aracz.html

Cytat:

Internauci ściągający gry, filmy czy muzykę dostają pisma od warszawskiej kancelarii prawniczej, która straszy sądem i żąda odszkodowań za piractwo. Adresy i nazwiska internautów prawnicy dostają od policjantów

Cytat:

Ile wezwań wysłano? - Tego nie zdradzę - twierdzi Wycech. - Ale sprawa dotyczy tysięcy osób.

Cytat:

Skąd Obig zna adresy i nazwiska? Za pomocą specjalnego programu kancelaria śledzi w sieci adresy IP komputerów (identyfikują one komputer tak jak tablica rejestracyjna samochód), których właściciele wymieniają się programami. Te numery Obig przekazuje policji i domaga się wszczęcia postępowania. - Współpracujemy z Komendą Główną Policji i komendami wojewódzkimi w Poznaniu, Lublinie, Gorzowie, Katowicach oraz Łodzi - opowiada Wycech.

I niby fajnie, tyle że taki sposób działania jest na tyle nieładny, że np. we Włoszech zakazano spółce Logistep (to od niej Obig ma podobno dane o IP) prowadzenia takiej działalności . Sama treść wysyłanych pism jest krytykowana przez prawników, zacytuję komentarz z
http://prawo.vagla.pl/node/7938
Cytat:

Ten artykuł w żaden sposób nie może odnosić się do adwokatów. Przede wszystkim adwokaci nie mogą prowadzić kancelarii w formie spółki z o.o., tak jak OBIG.

Po drugie żaden adwokat nie pisałby takich bzdur o ściganiu karnym. nawet kancelarie typowo windykacyjne nie piszą takich nonsensów w swoich zawiadomieniach (służących przecież wyłącznie zastraszaniu dłużników).

Po trzecie spółka owa skrupulatnie unika ujawnienia jakichkolwiek nazwisk prawników współpracujących z nią. prawdopodobnie nie ma wśród nich profesjonalistów...

Dwoma słowami pisma OBIG sp z o.o. można określić jako pseudoprawniczy humbug.

Cytat:

to nie adwokaci/radcy
So, 2008-06-21 15:27 by incognitus (niezweryfikowany)

Sprawa jest o tyle bulwersująca, iż na niektórych forach pojawia się wątek jakoby była to kancelaria adwokacka.

Otóż nie jest to ani kancelaria adwokacka ani kancelaria radcy prawnego.

Ani adwokatom, ani radcom takiego szantażu stosować nie wolno.

Proszę o tym pamiętać.

Wśród komentarzy możecie też zobaczyć, że Dziennikario jest już na tropie...

A podsumowując - może jednak ktoś się podzieli, jaki jest mechanizm zdobywania tych TYSIĘCY adresów ludzi do strzyżenia?

jeszcze raz z vagla.pl :
http://prawo.vagla.pl/node/7938
Cytat:

Ale, zaraz. Prowadzone jest postępowanie karne, czy nie jest prowadzone? Zgodnie z art. 122 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ściganie przestępstw określonych m.in. w art. 116 ust. 1, 2 i 4 następuje na wniosek pokrzywdzonego. Czy taki wniosek został złożony w tych sprawach, których dotyczy "ugoda"? Jeśli nie został złożony, to na mocy "ugody" kancelaria zmusza do oświadczenia nieprawdy. A jeśli został złożony? W sprawach o przestępstwa ścigane na wniosek, ]z chwilą złożenia wniosku, postępowanie toczy się z urzędu (art. 12 § 1 KPK). Wniosek w postępowaniu przygotowawczym może być cofnięty za zgodą prokuratora, a w postępowaniu sądowym za zgodą sądu - do rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej (art. 12 § 3 KPK; pomijam tu kwestię gwałtu, tj. art. 197 kk). Ponowne złożenie wniosku jest niedopuszczalne. Kancelaria albo pokrzywdzony nie jest zatem "gospodarzem" postępowania i nie ma wpływu na to, czy osoba podpisująca i wypełniająca "ugodę" istotnie uchroni się przed odpowiedzialnością karną i wyrokiem (nie ma wpływu na to czy prokurator albo sąd wyrażą zgodę, bo przecież nie muszą jej wyrazić). Jak zatem interpretować postanowienia "ugody", które dotyczą złożenia oświadczenia w tym brzmieniu?

No to jak jest - prowadzicie te tysiące postępowań, dzięki czemu "pokrzywdzony" może uzyskać adresy i wysłać swoje groźby( chociaż tak już nie może swojego oskarżenia wycofać), czy to jest jakaś głębsza współpraca - "my wam adresy, trochę niezgodnie z KPK, ale co tam, wy nam Złote Blachy" ?

Może wreszcie policja zrozumie, że żalami nad ciężkim losem, łez wzruszenia i litości w społeczeństwie nie wywoła, a jedynie zniesmaczenie i zażenowanie, że taka banda nieudaczników życiowych ma pilnować bezpieczeństwa tegoż społeczeństwa.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pablo MOffline
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 21 Cze 2008 - 20:19

Zawód: mam ich wiele,
W zasadzie od zawsze robili to wszyscy windykatorzy ścigający wyłudzenia kredytów konsumpcyjnych - którzy idąc na skróty szantazowali dłużnika policją. Jeśli dłuznik ich "zlewał" dochodziło do złożenia zawiadomienia i... w 99% dłużnik nie czekał na prokuratorską ocenę swojej sprawy, tylko zdobywał pieniądze i płacił.
Tak więc są to zwykli windykatorzy i w takiej roli wystepują, niezależnie od statusu adwokata czy radcy, których zadania są zupełnie inne.

poza tym jak "nie może wycofać", skoro może? jakie "troche niezgodnie z KPK"?

poza tym "wniosku o ściganie" a nie "swojego oskarżenia" - może ten wniosek cofnąć, ale za zgodą prokuratora lub sądu - ta zgoda to na wypadek gdyby cofnięcie wniosku odbywało się z naruszeniem zasad współżycia społecznego - np. pod wpływem groźby bezprawnej

tym razem niejaki vagla wykazal sie ignorancją w zakresie prawa karnego a zwłaszcza specyfiki przestępstw "wnioskowych" - bardzo dziwne, skoro ma być niby takim autorytetem

poza tym ideolodzy abolicjonizmu po raz kolejny popełniają fundamentalny błąd mylenia ostrzeżenia z groźbą, i propozycji z szantażem

tacy kolejni fundamentaliści

vivaOffline
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 21 Cze 2008 - 20:50

Zawód: glina
Mnie takie pismo czysci.Ściąganie filmów z internetu nie jest jak dotąd żadnym piractwem choćby nawet jakas kancelaria sobie to tak nazwala.I dziwi tylko że Policja da sie wmanipulowac w trzepanie kasy przez prywatne firmy

adammadaOffline
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 21 Cze 2008 - 20:58

Cytat:

poza tym "wniosku o ściganie" a nie "swojego oskarżenia" - może ten wniosek cofnąć, ale za zgodą prokuratora lub sądu - ta zgoda to na wypadek gdyby cofnięcie wniosku odbywało się z naruszeniem zasad współżycia społecznego - np. pod wpływem groźby bezprawnej

tym razem niejaki vagla wykazal sie ignorancją w zakresie prawa karnego a zwłaszcza specyfiki przestępstw "wnioskowych" - bardzo dziwne, skoro ma być niby takim autorytetem

Heh, nie zganiaj na Vaglę mojego uproszczenia - w zacytowanym (podkreślonym przeze mnie) fragmencie napisał przecież to co Ty. To ja w podsumowaniu uprościłem i zamiast "może nie móc" napisałem "nie może" ...

"Trochę niezgodnie z KPK" - pożyjemy, zobaczymy (co dziennnikario napisze) . Bo niby postępowania są, ale jakoś oprócz tych listów nie słychać o niczym więcej, typu wejście do tych ludzi, zebranie dowodów itd. Wygląda, jakby to było od początku przygotowane pod tą masówkę - a gdzie w KPK masz taki tryb współpracy?

Może wreszcie policja zrozumie, że żalami nad ciężkim losem, łez wzruszenia i litości w społeczeństwie nie wywoła, a jedynie zniesmaczenie i zażenowanie, że taka banda nieudaczników życiowych ma pilnować bezpieczeństwa tegoż społeczeństwa.

Pablo MOffline
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 21 Cze 2008 - 23:54

Gadacie jak lekko skrzywiona psychicznie emerytka, twierdząca że permanentne składanie przez koleżanke z ławeczki skarg do dzielnicowego na jej kota oznacza, ze "policja dała się wmanipulować" w "niezgodną z KPK współpracę od początku przygotowaną pod tę masówkę".

i powtórze się w sprawie wątpliwości wyrażonej słowami

Cytat:
Kancelaria albo pokrzywdzony nie jest zatem "gospodarzem" postępowania i nie ma wpływu na to, czy osoba podpisująca i wypełniająca "ugodę" istotnie uchroni się przed odpowiedzialnością karną i wyrokiem (nie ma wpływu na to czy prokurator albo sąd wyrażą zgodę, bo przecież nie muszą jej wyrazić). Jak zatem interpretować postanowienia "ugody", które dotyczą złożenia oświadczenia w tym brzmieniu?

ale tym konkretnym przypadku prokurator nie ma żadnych podstaw, żeby takiej zgody nie udzielić, a przestępst wnioskowych nie wolno prowadzić wbrew woli pokrzywdzonego, co wynika z charakteru naruszonego przestępstwem dobra osobistego

Cytat:
I dziwi tylko że Policja da sie wmanipulowac w trzepanie kasy przez prywatne firmy

całe PG to dziś nic innego - policja nie kończy sie na patrolowaniu ulic

vivaOffline
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 22 Cze 2008 - 00:07

Ale o czym Ty chłopie piszesz.Ściąganie filmówi i muzyki z Internetu nie jest czynem zabronionym.na jakiej więc podstawie Policja ma się w to mieszac? Zauważ,że oni nie "strasza"piratów.On groża i zdobywaja IP ludzi którzy ściągają pliki z Sieci.Widzisz róznicę czy to nie ma znaczenia?

Pablo MOffline
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 22 Cze 2008 - 00:25

Cytat:
W Sieci pojawiły się "oświadczenia", które wynikają z pewnej "umowy ugody", a zaczynają się od słów: "Publicznie oświadczam, że nie posiadając stosownych uprawnień bezprawnie wszedłem w posiadanie i rozpowszechniałem w internecie utwory z naruszeniem ustawy prawo autorskie, do których wyłączne prawa przysługują nie mnie, lecz spółce TOPWARE POLAND. Jednocześnie dziękuje zarządowi tej spółki i jej pełnomocnikowi-Kancelarii Prawnej OBIG sp.z.o.o. z siedzibą w Warszawie (www.obig.pl) za umowę ugody, której podpisanie daje mi szanse uniknięcia odpowiedzialności karnej i figurowania w Krajowym Rejestrze Karnym jako skazany"...

obaj z adammada (vagla zresztą też) nieco bredzicie - oni wyraźnie piszą o rozpowszechnianiu i o "dawaniu szansy na uniknięcie" a nie o ściąganiu i murowanym uniknięciu

prawdziwy problem polega natomiast na tym, czy prywatna firma ma prawo "szpiegować" w internecie, ale tu trzeba poważnego informatyka, żeby stwierdził, czy takie "szpiegowanie" podpada pod KK (włamanie komputerowe itd)

tak samo włoska interpretacja, że firma gromadząc IP narusza prawa o ochronie danych osobowych (bo tako rzecze UE) to jest włoska interpretacja, gdyż my w tym zakresie mamy swoją ustawę

Ale wysłać do kogoś list, że jak nie naprawi skutków przestępstwa to pójdzie do więzienia może każdy. Tak samo jak złozyć wniosek a potem go wycofać.

Ostatnio zmieniony przez Pablo M dnia 22 Cze 2008 - 00:37, w całości zmieniany 1 raz

adammadaOffline
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 22 Cze 2008 - 00:30

Viva - tutaj myślę, że filmy i muzyka to sprawa drugorzędna, chodzi głównie o programy (Techland), a poprzez "ściąganie" rozumiane są sieci P2P, w których zwykle rozpowszechniasz.

A tutaj coś więcej:
http://torrentfreak.com/anti-piracy-out ... e-support/

We Włoszech, już dostali po łapach, okazuje się że we Francji też:
Cytat:

A press release dated 7 July 2007 brought the good news to French P2P users accused of downloading the ‘Call of Juarez’ from Polish publisher ‘Techland’. Through their Parisian lawyer, Techland managed to obtain the names and home addresses of those it accused and sent out their usual threatening letters, this time demanding 400 € to leave their victims alone.

However, after complaints by lawyers and French ISPs, the orders which made it possible for Techland to obtain P2P users identities and home addresses were withdrawn. Essentially, France agrees with the Italian stance that electronic privacy is far more important than anti-piracy activities.

O, w Szwajcarii też tak robili:

http://www.infoworld.com/article/08/01/ ... law_1.html

całkiem jak u nas:

Cytat:

Under Swiss law, the identity of a subscriber to an ISP can only be revealed during the course of a criminal case, not a civil one, Schaefer said. The IP address of a computer controlled by the subscriber is considered "personal" information.

In order to try to claim damages from people suspected of trading songs or movies, Logistep has asked Swiss prosecutors to open criminal cases, Schaefer said. As the criminal cases progresses, Logistep receives information from prosecutors that identifies the file sharer.

Logistep then initiates a civil case against the file sharer while the criminal case is ongoing. Prosecutors usually drop the criminal case against the person, Schaefer said.

By starting a criminal case "to obtain the identity behind an IP address ... they just found a way to avoid the telecommunication law," Schaefer said. "Therefore, we told Logistep to stop its work until there is a legal basis which allows such an identification."

O, to już wiadomo czemu u nas tak się autorzy kryją:

http://media2.pl/technologie/35126-praw ... ratow.html

Cytat:

Elizabeth Martin, prawniczka, pracująca dla szwajcarskiej firmy Logistep, zajmującej się tworzeniem rozwiązań antypirackich, została pozbawiona praw wykonywania zawodu na pół roku.
Powodem zakazu jest wysyłanie agresywnych i zamierzenie nieprawdziwych listów do tysięcy użytkowników sieci P2P, którzy prawdopodobnie naruszyli prawa autorskie firmy Techland, dotyczące gry komputerowej Call of Juarez.

Martin w wysłanych pismach żądała zapłaty 400 euro jako rekompensaty za pogwałcenie prawa autorskiego. Zasugerowała też, że w przeciwnym wypadku użytkownik zostanie uznany za winnego przed sądem, co spowoduje obciążenie dodatkowymi kosztami postępowania, które określiła jako „znaczne”.

EDIT: dobrze czytasz, zauważ tylko, że właśnie taki sposób postępowania został już zabroniony we Włoszech, w Szwajcarii też, tam nawet prawniczkę zawieszono za rozsyłanie właśnie takich tekstów typu "zapłać, a może wycofamy, a jak nie to..." Pokazanie języka

vivaOffline
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 22 Cze 2008 - 01:19

temat wielokrotnie wałkowany.Oni nie piszą o programach bo sprawa jasna.Pisza o filmach,muzyce.Wiedzą że jest cos takiego jak dozwolony uzytek.Uważam,że chodzi o to by miec pretekst do wejścia do ludzi.na zasadzie wejde do kompa to coś znajde.
Myslę że i u nas dostana po łapach

lesstanOffline
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 22 Cze 2008 - 10:48

Zawód: Zasłużony emeryt!
Pablo M napisał(a):

tak samo włoska interpretacja, że firma gromadząc IP narusza prawa o ochronie danych osobowych (bo tako rzecze UE) to jest włoska interpretacja, gdyż my w tym zakresie mamy swoją ustawę

Skoro "tako rzecze UE" to pewnie będziemy się do tego stosować.

Ja tam jestem zdecydowanie za prymatem prawa UE nad krajowym.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
adammadaOffline
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 24 Cze 2008 - 09:08

We wtorek o 19.00 w TVN24 poświęcili tej sprawie sporo czasu. Między innymi była wypowiedź kom. Zbigniewa Urbańskiego. Podobno Policja "rozważa" i "zastanawia się", czy przypadkiem takie działania nie stanowią naruszenia tajemnicy postępowania.
I dlatego apeluje, aby na policję zgłosiła się przynajmniej jedna osoba, która taki list otrzymała.

W sumie coś na rzeczy jest - gdybym ja był na miejscu pirata i nie chciał płacić (ani stracić komputera) to pewnie po takim liście pozbyłbym się wszelkich piratów z mieszkania, zainstalował jakiś legalny system i weź potem udowadniaj samym IP...

MaiamiOffline
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 28 Cze 2008 - 23:31

Tak, na przykład, w ramach odpowiedzi:

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia ..., dotyczące rzekomego udostępniania przeze mnie plików zawierających materiały chronione prawem autorskim proszę o wskazanie jakie pliki były udostępnianie wraz z podaniem cech umożliwiających identyfikację tych plików w sieci Internet, w jakim czasie i z jakiego adresu komputera oraz wykazanie swojego umocowania do reprezentowania osób, których prawa zostały rzekomo przeze mnie naruszone. W przeciwnym wypadku zmuszony będę potraktować Pana pismo jako próbę wyłudzenia na podstawie fikcyjnych danych.
Informuję również Pana, iż samo korzystanie z programu P2P nie stanowi naruszenia prawa, gdyż w ten sposób rozpowszechniane są również programy objęte licencją publiczną.
Informuję również Pana, iż z uwagi na korzystanie z łącza sieci za pośrednictwem Wi-Fi nie mogę wykluczyć podszywania się pod mój adres sieciowy osób postronnych, które mogły naruszać prawa autorskie, wobec czego precyzyjne wskazanie jakich materiałów chronionych prawem autorskim i czasu naruszenia umożliwi mi ustosunkowanie się do Pana pisma, a być może i wskazanie w porozumieniu z providerem, kto mógł naruszyć prawa autorskie
Jednocześnie informuję Pana, iż na użytkowanych przeze mnie komputerach oraz innych nośnikach elektronicznych nie ma żadnych plików zawierających materiały chronione prawem autorskim, na które nie posiadałbym stosownej licencji, a w szczególności materiałów, do których prawa należą do Pana zleceniodawcy.
Z powyższych względów Pana żądanie jest co najmniej przedwczesne, jeśli w ogóle uzasadnione.

dziennikarioOffline
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 30 Cze 2008 - 00:27

Zawód: dziennikarz
a mnie w tej sprawie jedno śmieszy: w bsw znów spali, gdy w KGP brali:)
Mam głębokie przekonanie, nie dowody, że współpraca z Logistepem się bardzo niektórym opłaca.

But the spies came out of the water,
But you're feeling so bad cos you know,
But the spies hide out in every corner,

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
exterminator
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 30 Cze 2008 - 16:28

Zawód: mamut kapciorny
dziennikario napisał(a):
a mnie w tej sprawie jedno śmieszy: w bsw znów spali, gdy w KGP brali:)
Mam głębokie przekonanie, nie dowody, że współpraca z Logistepem się bardzo niektórym opłaca.

.......a z tymi od nawigacji to nie?

killercop
Temat postu: Sue'em all  PostWysłany: 03 Lip 2008 - 22:31

Zawód: public enemy
Maiami bardzo fajnie to ująłeś. W takich przypadkach bardzo ciężko jest cokolwiek udowodnić i faktycznie technika komputerowa jest tak zaawansowana,że samemu tak do końca nie wie się co się ma na swoim dysku. Przypadki specjalnego umieszczania "obcych" plików na zainfekowanych komputerach są znane od dawna. I co wtedy?

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat